Najlepšie Hip Hopové filmy všetkých čias

8. decembra 2014  //  By:   //  Movies, Music, News  //  No Comment

Hip hopová kultúra má v dnešnej dobe vplyv na všetko. Či už ide o módu, filmy alebo samotnú hudbu, hip hop je všade. Konkrétne v tomto článku sa dočítate o desiatich najlepších filmoch v ktorých si hip hop našiel svoje miesto a spravil tieto filmové počiny legendárnymi. Ak by ste si v blízkej dobe chceli spraviť filmový večer spojený s kvalitnou hudbou, tu je zoznam desiatich filmov z ktorého si určite vyberiete.

  • Krush Groove (1985)

2KrushGroove_opt-920x422

Film Krush Groove nám spadá do čias skorých začiatkov hip hopovej kultúry a založenia gigantického labelu Def Jam Records. Vo filme sú použité skutočné udalosti spojené s nahrávaciou spoločnosťou ktorú vybudovali Russell Simmons a Rick Rubin. V tej dobe svoje nesmrteľné nahrávky pod záštitou Def Jamu vypustili do sveta také mená ako LL Cool J, Run DMC, Public Enemy alebo Beastie Boys. V súčasnej dobe Def Jam oslavuje 30. výročie od založenia labelu a pod svoje krídla si upísal takých interpretov ako je  Kanye West, Young Jeezy, Rihanna a mnoho ďalších.

  • Something From Nothing: The Art of Rap (2012)

a1a34f494c72fd0bf0f72cfbd87eb57d-4097-img-1.jpg

Z nášho zoznamu sa jedná o najnovší počin o ktorého produkciu sa postaral raper ICE-T. Samotný ICE-T nás sprevádza týmto filmom počas ktorého sa stretáva s rapovými predstaviteľmi a opisujú hip hopovú kultúru z vlastného pohľadu. Od návštevi staršej generácie ako Afrika Bambaataa, Run DMC po umelcov súčasnej doby ako Eminem, Kanye West, Snoop Dogg, DJ Premier nám tieto osobnosti rapu poskytnú svoje názory, štýl, techniku rapu a od niektorých sa dočkáte aj freestylu. Osobne vám tento film odporúčam, každý si v ňon nájde niečo svoje a o dávku kvalitného rapu nebudete ukrátení. „tento film som musel natočiť pretože mi hip hop zachránil život a keď som ho prvý krát počul vystrelilo mi to mozog z hlavy“ toto bol dôvod prečo sa ICE-T pustil do nakrúcania Something From Nothing: The Art of Rap

  • Beat Street (1984)

beatstreet613x463

Beat Street ja ďalši film z old schoolovej scény, tentoraz z breakdancu a graffiti. Film je známy hlavne kvôli tanečnému battlu v ktorom sa proti sebe postavia New York City Breakers a Rock Steady Crew, dve crew legendárneho formátu. Film je sprevádzaný funky hudbou od Doug E. Fresh, DJ Kool Herc, Grandmaster Flash a The Furious Five.

  • Hustle & Flow (2005)

original

Dej tohto filmu nám spadá do čias, kedy južánsky rap vyletel ako raketa na mesiac. Príbeh filmu sa odohráva v americkom Memphise v ktorom si hlavný hrdina DJ ( Terrence Howard ) buduje cestu k rapu aby skončil s predajom drog a pasáctvom. Spolu s priateľmi začína od nuly. Postavia domáce  štúdio kde sa snažia variť hity podľa seba a nahrávajú DJov prvý mixtape, ktorý chce DJ predstaviť Skinymu Blackovi, ktorého stvárňuje raper Ludacris. Pilotná pieseň k filmu It´s Hard Out Here For a Pimp od Three Six Mafia dokonca získala Oscara za najlepšiu pieseň k filmu. Vrelo odporúčame.

  • Dave Chappelle´s Block Party (2006)

dave-chappelle-block-party-e1410642063156

Dave Chappelle, známy komik, herec a veľký hip hopový fanúšik, natočil dokument o tom ako v meste New York, konkrétne v Brooklyne, zorganizoval hudobný koncert pre ľudí bez nároku na vstupné. Na jeho Block Party sa mu podarilo dotiahnúť také mená ako The Roots, Kanye West, Erykah Badu a dokonca aj legendárne trio The Fugees ktoré spolu vystupovalo v kompletnom zložení po 7 rokoch.

  • Boyz N The Hood (1991)

1145246_orig

Týmto filmom si Ice Cube po prvý krát ovtoril bránu na strieborné plátna. Po jeho boku sa vo filme objaví aj Cuba Gooding Jr. a Morris Chestnut. Spolu tvoria nerozlúčnu trojicu ktorá prežíva dramatické obdobia v ich štvrti South Central LA. South Central je v období tohto filmu známa aj tým, že sa tu odohrávali veľké nepokoje medzi políciou, drogami a gangami, Národný filmový register označil tento film za „kultúrne významný“.

  • Friday (1995)

7Friday_opt-920x422

Prvý diel zo série Friday filmov je rozhodne lepší ako druhé a tretie pokračovanie. Komédia je plná nezomierajúcich hlášok a postáv, ktoré sú aj dnes často spomínané v textoch rapových skladieb. Ice Cube sa okrem hrania v samotnom filme podielal aj na písaní scenára spolu s DJ Poohom. Dej filmu nám ukazuje sériu bláznivých udalostí odohrávajúcich sa za jeden piatok, kedy Craig ( Ice Cube ) a Smokey ( Chris Tucker ) väčšinu času presedia na terase domu Craigovích rodičov, kde za zvuku west coast rapu a množstva spálených jointov zažijú nie jeden problém. Bláznivá komédia ktorá vás zaručene pobaví.

  • Wild Style (1983)

Wild-Style-1

Charlie Ahearn a Fab 5 Freddy priniesli filmom Wild Style mnoho významných hip hopových postáv 80. rokov ako Rock Steady Crew, Cold Crush, Grandmaster Flash a mnoho ďalších. Príbeh filmu zachytáva mladého graffiti umelca ale dotýka sa aj ostatných základných prvkov hip hopovej kultúry. Na výrobu tohto filmu nebol veľký rozpočet ako na ostatné filmy ale to je to, čo robí tento film zaujiímavý. Veľmi autentický a kultúrny film ktorý reprezentuje starú školu.

  • 8 Mile (2002)

8-mile

Pamätáš si na to kedy si chcel začať rapovať? Bolo to vtedy keď si vyšiel z kina a prvý krát videl 8 Mile. Najväčši level Eminemovej slávy bol práve v období vzniku tohto filmu a pokiaľ ste vtedy nevideli 8 Mile, tak ste aspoň určite počúvali Eminema. Príbeh Jimmiho ktorého stvárňuje samotný Em nie je čisto autobiografický, ale výchádza a inšpiruje sa udalosťami ktoré Eminem naozaj zažil. Predrať sa v hip hopovom svete mesta Detroit je pre bieleho chlapca dosť ťažká úloha, no Em to dokázal a vo filme 8 Mile si získa svoj rešpekt prostredníctvom rap battlov. Skvelý film a ešte lepšia pilotná pieseň Lose Yourself ktorá si tiež odniesla sošku Oscara. Odporúčame pozrieť bonusy k tomuto filmu kde sa Eminem naozaj zúčastnil samotných battlov proti Detroitským rap komparzistom z filmu.

  • Style Wars (1983)

120

Skutočné umenie priamo z ulíc New Yorku. Style Wars je hip hopový dokument venujúci sa hlavne graffiti kultúre, no predstavuje aj slušnú dávku rapu a breakdancu. Hudobne vás budú doprevádzať Sugarhill GangTreacherous Three alebo Trouble Funk. Niektorí umelci vystupujúci v tomto filme ktorí boli zo začiatku považovaný za vandalov, získali medzinárodné uznanie a ich diela sú vystavené aj v mnohých múzeach. Style Wars je film ktorý reprezentuje boj o sebavyjadrenie.

 

Snaď vás v tomto článku niaky film zaujal a čoskoro sa pustíte do je jeho pozerania. Ak už ste náhodou všetky nevideli. Enjoy

Zdroj: green-label.com

About the Author :

Leave a reply